Dişlerin Aşınması Nedir? Neden Olur? Neyi İfade Eder?

Dişlerin Aşınması Nedir? Neden Olur? Neyi İfade Eder?

Gebze diş kliniğimizde tedavilerimizi en başarılı şekilde yaparız.  Sosyal hayatımızda ilişkilerimizin iyi olabilmesi adına dişlerimizin sağlıklı olması önem taşır.

Sağlıklı dişlerimiz sayesinde özgüvenli ve mutlu gülüşlerimizi gösterebiliriz. Dişlerimizin sağlıksız olması durumunda ise bu durum sosyal ilişkilerimizi de etkileyerek özgüvensiz şekilde hareket etmemize neden olur ve gülüşlerimizi saklarız.

Dişlerin Aşınması

Gebze diş teli tedavisinde kliniğimize güvenebilirsiniz. Dişlerimiz doğuştan ya da bir hastalıktan dolayı eğri çıkabilir ya da dişlerimizde daha sonradan meydana gelen aşınmalar olabilir. Bu durum diş sağlığı açısından olumsuzdur. Dişlerimizin aşınmasına neden olan şeyler; Yediğimiz sert gıdaların mekanik etkisi, sıcak soğuk değişikliği, asitli gıdaların kimyasal etkisi, diş sıkma gibi kötü alışkanlıklar sonucunda meydana gelir ve bu durum yıpranma ve aşınmaya sebep olur.

Aşınma ve yıpranma sonucunda dişlerimiz sağlıklı görüntüsünü kaybeder ve rengi sararabilir, lekeler oluşur, dişlerin küçülür ve bu durum diş problemlerinin oluşmasına neden olur.

Diş Fırçalama Yöntemleri

Gebze ortodonti uzmanı Cihan Güllü Dişlerinizin aşınması ve yıpranmasını önlemek için dişlerinizi düzenli fırçalamayı önerir. Dişlerimizi fırçalarken dikkat etmemiz gereken nokta dairesel hareketlerle dişi fırçalamaktadır. Bu sayede her diş yüzeyini eşit şekilde fırçalamış oluruz.

Diş Fırçalama Kuvveti

Dişlerimizi hem diş etine hem de dişlere zarar vermemek adına fazla kuvvet uygulamadan fırçalamak önemlidir.

Diş Fırçalamaya Harcanan Süre

Tüm dişler eşit sürede fırçalanmalıdır.

Diş Fırçalama Sıklığı

Gebze diş kliniğimizde dişlerimiz günde en az 2 defa fırçalanması araştırmalar sonucu verimli olacağı kaydedilmiştir. 2’den fazla diş fırçalamak dişlerde aşınmaya neden olabilir.

Diş Fırçasının Şekli ve Kıl Sertliği

Gebze diş teli kliniğinde kullandırdığımız diş fırçalarında yer alan kıllar yumuşak, orta sert ve sert olarak sınıflandırılır. Dişlerimizde aşınma ve yıpranma gibi sorunun olmaması adına kullanmakta olduğumuz diş fırçasının kıllarının sertliğine dikkat ederek diş macunu kullanmalıyız.

Diş macunlarının aşındırıcı özelliği

Diş macunları sayesinde dişlerde meydana gelen sararmalar düzenli fırçalama sonucu giderilebilirler. Doğru ve yeterli şekilde diş macunu kullanımı sayesinde dişlerde lekeler, renk değişiklikleri ve aşınma, yıpranma gibi sorunlar ortadan kalkmaktadır. Ama diş macununun fazla kullanımı ve sert fırçalama sonucu aşınma ve yıpranma sorunu devam edebilmektedir.

Koruyucu önlemler

Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi: Asitli gıda ve içeceklerin, kabuklu sert gıdaların tüketiminin azaltılması önemlidir.

Diş fırçalama alışkanlıklarının değiştirilmesi: Diş hekiminizin önerdiği süre, sıklık, teknike ve diş fırçasıyla dişlerin fırçalanması.

Gebze Ortodontist Cihan Güllü, Koruyucu splint uygulanması: Diş sıkma sonucu meydana gelen diş yıpranması ve aşınması çekenlere uygulanan koruyucu plak dişlerin birbiri üzerine uyguladığı kuvveti azaltmaktadır.

Tedavi edici yöntemler

Gebze ortodonti kliniğinde Hassasiyet olan dişlere uygulanan tedaviler nelerdir: Yüksek derecede aşınma ve yıpranma meydana gelen dişlerde mine dokusu kaybedilir. Bunun sonucunda diş hekimleri hassasiyet giderici vernikler ve LASER uygulamalarıyla tedavi yöntemlerine başvurmaktadırlar.

Gebze diş teli kliniğinde uygulanan Restoratif ve protetik tedaviler: Aşınma sonucu dişlerde meydana gelen dişlerde boy kısalması, alt ve üst çene ilişkisi ya da dişlerin renginin değişimi gibi sorunların giderilmesi adına uygulanan restoratif ve protetik tedavi yönteminde diş hekimleri hastaya uygun uygun materyalleri kullanarak tedavi etmektedir. Uygulanan tedaviden sonra dişler eski sağlığına kavuşmaktadır.